autor: Michał Buksa
Muzyka, języki i młode talenty. Za nami II Powiatowy Konkurs „Melodie Trzech Języków”
Opublikowane: 24.06.2026 / Sekcja: Oświata
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach był organizatorem II Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Melodie Trzech Języków”, który odbył się pod patronatem Prezydent Miasta Gliwice Katarzyny Kuczyńskiej-Budki.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Gliwic, Zabrza oraz powiatu gliwickiego. Jego celem było promowanie nauki języków obcych poprzez muzykę oraz stworzenie młodym wykonawcom możliwości prezentacji swoich umiejętności wokalnych i językowych.
Przesłuchania konkursowe odbyły się w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach. Finałem wydarzenia była uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród, zorganizowana 15 czerwca 2026 r. w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach.
Uczestnicy prezentowali utwory w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim, rywalizując w czterech kategoriach:
- klasy I-III,
- klasy IV-VIII,
- szkoły ponadpodstawowe
- oraz duety.
Laureatami konkursu zostali:
- Kategoria klas I-III
- I miejsce – Oliwia Staśko (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17 w Gliwicach)
- II miejsce – Antoni Wojdalski (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11)
- III miejsce – Melissa Foit (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy)
- Wyróżnienie: Hanna Wąsowicz (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy)
- Kategoria klas IV-VIII
- I miejsce – Zofia Matuszewska i Natalia Koszowska (Szkoła Muzyczna Underground w Knurowie)
- II miejsce – Sara Paradzińska (Szkoła Podstawowa nr 27 w Gliwicach)
- III miejsce – Emilia Polok i Wiktoria Krzysztof (Ognisko Muzyczne DUO w Knurowie / Szkoła Podstawowa nr 6 w Knurowie)
- Wyróżnienia:
- Maja Jarzynka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy)
- Anna Astafieva (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach)
- Kategoria szkół ponadpodstawowych
- I miejsce – Maja Przybyszewska (Liceum ETE w Gliwicach)
- II miejsce – Amelia Tyran (IV Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach)
- Kategoria duetów
- I miejsce – Duet „Gwiazdeczki” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy)
- Wyróżnienia:
- Antonina i Michalina Wieczorek (Ognisko Muzyczne DUO w Knurowie)
- Duet „Bienen” Jagoda Desperak i Zofia Bartoszek (Szkoła Podstawowa nr 11 w Gliwicach)
Konkurs „Melodie Trzech Języków” na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych regionu, łącząc naukę języków obcych z pasją do muzyki. Tegoroczna edycja zgromadziła uczestników z wielu szkół i placówek, stwarzając przestrzeń do prezentacji ich umiejętności oraz wymiany doświadczeń.
Już dziś organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnej edycji konkursu, która odbędzie się w przyszłym roku.
Więcej zdjęć w galerii pod adresem: https://edukacja.gliwice.eu/galeria-oswiatowa/II_Powiatowy_Konkurs_Piosenki_Obcojezycznej